نظر شما چيه؟؟

aohm

New member
همکارم در یکی از سمینارها با چند نفر از مدیران یکی از شرکت های لبنیاتی دوست میشه و اونها هم میگن که این شیر و ماست از شیر خشک چینی تهیه میشه.
امیدوارم که جنبشی راه بیافته تا این مسئله به طور کلی مشخص و حل بشه.
به امید آن روز
این مطلب را به دقت مطالعه و درک کنید – بسیار با اهمیت است.
برای هر کسی که دوستش دارید بفرستید، لطفاً در ابتدا فکر کردم که ای میل زیر از این شایعاتی است که یکی از این بندگان بیکار خدا سر هم کرده. ولی چون مدتی بود که خود شک جدی نسبت به این محصولاتی که به اسم شیر به مردم عرضه میکنند داشتم و از طرف دیگر میدیدم که دیگه قباحت ذکر شیرخشک به عنوان یکی از محتویات دیگر محصولات لبنی صنعتی کاملا از بین رفته و روی بسته این محصولات به وضوح ذکر میشه (اما به میزان و درصد و نوعش هیچ اشاره ای نمیشه)، تصمیم گرفتم کمی روی ماجرا بررسی کنم.
اصل ماجرا به اختصار از این قراره:
1- دولت ظاهرا برای کاهش قیمت شیر، شیر سوبسید دار رو با شیرخشک درست میکنه. لینک زیر رو ببینید:
مدیرعامل اتحادیه دامداران استان تهران: شیر یارانه ای از شیر خشک تولید می شود
2- ما در ایران وارد کننده شیر خشک هستیم. ارزان ترین شیرخشک دنیا هم توسط کشور چین تولید میشه.
3- شیرخشکی که به غیر از غذای نوزاد باشه، 90 درصد تعرفه گمرکی داره. لذا سودجویان مقداری از این مواد مسموم را به اسم شیرخشک غذای نوزاد با تعرفه 10 درصدی وارد می کنند. لینک زیر:
عضو هیات مدیره مرکز همکاریهای امور دام خبر داد: واردات شیر خشک در پوسته شیر خشک نوزاد ادامه دارد
4- این افراد به هدف توسعه بازار مصرف این آشغالهای وارداتی چینی، اجازه نمیدهند احدی در کنترل کیفیت محصولات لبنی تحقیق کنه، و تولید کننده ها هم که سلامتی مردم برایشان مهم نیست، به جای استفاده از شیر کیلویی 400 و خورده ای تومان به قیمت خیلی کمتر از این آشغالها استفاده می کنند تا ماست و پنیر و کشک درست کنند.
5- در نتیجه، کارخانه های لبنی شیری که باید کیلویی 410 تومن از دامدار بخرند، به قیمت میانگین کشوری کمتر از 380 و در برخی مناطق به زور و منت به 280 میخرند. پس کرور کرور دام شیرده به کشتارگاه اعزام میشه زیرا سیر کردن شکم گاو شیر ده دیگه توجیه اقتصادی نداره، و این یعنی تیشه به ریشه دامپروری همانند بلاهایی که سر شاخه های دیگه کشاورزی نازل شده.
6- حالا برای اطلاع از کیفیت شیر و شیرخشک چینی ، در گوگل سرچ کنید Chinese milk powder و ببینید که هرچی پیدا میشه توش مرگ و مریضی نوزادان و سنگ کلیه و آلودگی عمدی شیمیایی و ممنوعیت ورود به خیلی از کشورها . اگر خواستید جزئیات قضیه را مطالعه کنید از اینجا شروع کنید: http://en.wikipedia.org/wiki/2008_Chinese_milk_scandal ولی بطور خلاصه، ماجرا از این قراره که این چینی های متقلب و جانی،کشف کردن که وقتی آب قاطی شیر میکنن اگر ماده شیمیایی ملامینMelamin داخل اون بریزن (که به لحاظ اینکه این ماده در آب حل نمیشه، باید اول اونو در فورمالدئید – همون مایع شیمیایی که اجساد و اجزاء بدن را برای نگهداری درازمدت در آزمایشگاه ها و دانشگاه ها در آن غوطه ور می کنند - حل کنند بعد این معجون سمی را در شیر بریزند) ، در آزمایشات متداولی که پروتئین شیر را اندازه می گیره باعث گول زدن پروسه آزمایش میشه و ترکیبات نیتروژنی موجود در ملامین توسط تست به جای پروتئین تشخیص داده میشه.
7- بعد از اینکه قضیه در چین رسانه ای شد، 3 نفر از مسببین را اعدام کردند و اعلام کردند که مشکل حل شده و دیگه خیال همه راحت باشه. ولی از بین کشور هایی که محصولات لبنی چینی وارد میکردند، این کشورها
Bangladesh, Bhutan, Brunei, Burundi , Cameroon, Chile, Colombia, Dominican Republic , Gabon, India, Ivory Coast, Maldives, Mali , Nepal , Papua New Guinea, Paraguay , South Korea, Suriname, Tanzania , Togo , and the United Arab Emirates
قانون ممنوعیت کامل ورود محصولات لبنی چینی را اجرا کردند، اروپا و امریکا هم که از اول اجازه ورود محصولات چینی را نمی دادند.
این یعنی حل مشکل. تانزانیا و بنگلادش اجازه نمیدن این محصولات مسموم به مردمشون فروخته بشه، ولی در کشور ما تا حالا اقدامی در این مورد انجام نشده.
8- حالا، این مواد چه مشکلاتی برای سلامتی ما ایجاد میکنه؟ آنچه که تا به حال شناخته شده به اختصار لیست میکنم. فعلا می دانیم که ماده شیمیایی ملامین در بدن انسان منجر به بروز نوع خاصی سنگ کلیه و نهایتا از کار افتادگی لاعلاج کلیه می شود. گفته می شود که در مقدار دوز کم، ملامین ضرری ندارد. اما در همین مقادیر کم هم وقتی با اسید سیانوریک مخلوط می شود، کریستالهای مرگباری ایجاد می کند. تحقیقات ثابت کرده که ملامین خود به تنهایی می تواند اسید سیانوریک ایجاد کند. لذا، در نتیجه افزایش ملامین به شیر، این امکان وجود دارد که اگر ملامین اسید سیانوریک ایجاد کند، منجر به ایجاد سنگهای کریستالی با لبه های بسیار تیزی می شود که با برش و جراحت مجرای ادرار و کلیه، آسیب بسیار جدی به مصرف کنندگان وارد کند. در مورد عوارض سوء درازمدت و احتمالی این ماده شیمیایی اظهار نظری نمی کنم.
9- در خود چین، استفاده از این شیرخشک منجر به بیماری شدید 104 نوزاد، مرگ 6 نوزاد، و بروز سنگ کلیه در 13 هزار نفر و بیماری 300 هزار نفر شده هیچ آمار درستی برای تعداد کل قربانیان بین المللی موجود نیست. در مملکت ما هم که تا به حال هیچ تحقیقی در این مورد نشده.
چه باید کرد؟ بهترین راه این است که از مصرف هرگونه شیر و فراورده های لبنی صنعتی خودداری کنیم – البته اگر نوع غیر صنعتی مطمئنی در دسترس داریم. در غیر این صورت، فعلا به نظر می رسد که شیر های معمولی (غیر سوبسیدی، و غیر از شیرهایی که تاریخ مصرف طولانی دارند) از شیر گاو تازه درست شده باشند. روی لیبل این شیر ها نوشته میشه "تهیه شده از شیر تازه گاو" و روی شیر های سوبسیدی مینویسند "تهیه شده از شیر گاو". ماست را از همین شیر ها خودتون در منزل تهیه کنید. البته تاکید می کنم که روی سلامت این شیر های 800 – 900 تومنی هم نمیشه صد در صد حساب کرد.
اما به یقین اگر کارخانه های تولید لبنی با یک تحریم گسترده مردمی مواجه بشند، برای نجات خودشون از ورشکستگی به ناچار دست از بازی با سلامت مردم برمی دارند.
از دوستان خواهش می کنم ضمن اینکه این مطلب را برای همه ارسال می کنید، تحقیق هم انجام بدهید، و اگر اطلاعات مفیدی از متخصصین صنایع غذایی و منابع قابل اطمینان دیگر دریافت کردید حتما منتشر کنید.
لطفا لینکهای بالا را مطالعه کنید و برای دوستانتان نیز بفرستید تا همه مطلع شوند که شیری که به مردم می دهند شیر نیست و فقط اسمش شیر است و در حقیقت نوعی پودر است که از چین می آید و اصلا معلوم نیست که واقعا شیر خشک شده باشد يا خير.
این پودر ظاهرا از ماده ای به نام ملانین و موادی دیگر ساخته می شود و به ایران می آید و در کارخانه های لبنیات با اضافه کردن آب و مواد افزودني به شیر و ماست و پنیر و ... تبدیل می شود.
چینی ها این مواد را طوری ساخته اند که مشابه شیر هستند و در آزمایشها و بررسی هاي معمول مراجع بهداشتی ایران (اگر واقعا همچین آزمایشاتی در کارخانه های لبنیاتی انجام شود) قابل تشخیص نمی باشند و جواب آزمایش طوری در می آید که انگار واقعا شیر است و نياز به آزمايشات پيشرفته تري است.
حالا این ملانین یا هر ماده دیگر چیست و چه مضرات و فوایدی دارد معلوم نیست.
دقت کنید که پنیر و ماست محلی با مشابه های صنعتی چقدر طعمشان فرق دارد.
ظاهرا مسئولین هیچ تصمیم جدی برای جلوگیری از واردات این پودر صنعتی ندارند.
دولت جلوي گران شدن قيمت شير را گرفته است. کارخانه ها هم وقتی می بینند نمی صرفد که شير از گاوداري ها بخرند و با محدوديت قيمت مواجهند با این حرکت پاسخ داده اند.
لطفا با پخش کردن این ایمیل کمک کنید تا حداقل مردم آگاه شوند و با نخریدن این لبنیات و با اعتراض کردن و پیگیری شاید مسئولین به فکر کيفيت شیر مردم بیفتند.
لازم است بدانید در کشورهای پیشرفته قوانین بسیار سختی در مورد کیفیت شیر و شیر وارداتی وجود دارد . کافیست جستجوی کوچکی در مورد "milk quality standard " در اینترنت انجام بدهید .
برای نمونه:
http://edis.ifas.ufl.edu/ds112
http://www.extension.org/pages/How_Milk_Quality_is_Assessed
لطفا يک نفر اين استانداردهاي شير را ترجمه و منتشر کند.
اگر بینی که نابینا و چاه است اگر خاموش بنشینی گناه است

shima.p

New member
وای
مغزم سوت میکشه وقتی این چیزارو میخونم
من هر وقت برنامه ی از تولید تا مزه رو میبینم افسرده گی میگیرم.آخه بی انصافا کشورای دیگه هم مواد غذایی تولید میکنن ما هم؟
آخه تولید کننده ی داخلیه مثلآ محترم چی میشه همون مواد غذایی که میخوای تولید کنی با کیفیت باشه؟
آخه مگه ما از یه شهروند آمریکایی چیمون کمه که اون داره بالاترین کیفیت مواد غذایی رو مصرف میکنه اونوقت ما آشغال!!!!!!!!!!!!!!!!!!
حتی همون چینی که آشعال میده به ما اگه یه سفر برین اونجا میبینین اونا چی میخورن ما چی!!!!!!!!!!!!!!!1

amirreza

New member
مرسی که اطلاع رسانی کردی

زندگی در ایران انگار یعنی استرس اون از پارازیتای ماهوارها و دکل های مخابراتی............
از اون لامپ کم مصرف افسرده کننده.........
اینم ازین شیراشون که یه مدت میگفتن وایتکس میریزن توش

خدااااایا تو بفریادمون برس:sad:..............من هر وقت شیر میخورم میگم خدا تو منو حفظم کن از دست این ماده ضروریه پرخطر:14:

aohm

New member
شير رو كه نميشه گذاشت كنار،بقول شما اين ماده ضروري... بنظر من تنها راهش اينه كه يه دامدار آشنا و قابل اعتماد پيدا كنين و بقول معروف شير بومي بخرين! زياد هم هستن،پيدا كردنشون سخت نيست.قيمتش يا كمتره يا برابر همين شيراي كارخونه اي،اما حداقل شيره ديگه!! نه سم.

amirreza

New member
بخاطر یه شیر هر روز هر روز پاشیم بریم روستاااااا؟؟؟؟سخت نیست؟؟؟؟؟

Dexter2009

New member
بهترین کار اینه که یه گاو یه مرغ یه خروس بخریم....شوخی نمی کنم

aohm

New member
بخاطر یه شیر هر روز هر روز پاشیم بریم روستاااااا؟؟؟؟سخت نیست؟؟؟؟؟

نه حالا ديگه اينقد سختي به خودتون ندين..يه عده هستن كه اين وسط نقش واسطه رو بازي ميكنن و ميتونن اين شير رو واستون بيارن كه خودتون مجبور نشين تا روستا برين!!
و يه عده بيشتري هم هستن كه نه تو روستا،بلكه اطراف همين شهرهاي خودمون گاوداري دارن،اگه باهاشون آشنا بشين و مشتري بشي خودشون واستون ميفرستن

اما من كه ميگم اگه مجبور شديد تا همون روستا هم بريد،بريد،ولي اين شبه شيرهاي وحشتناك رو نخوريد..
حالا تا روستا رفتن باز خوبه،من ميترسم يه روز به جايي برسيم كه مجبور شيم پيشنهاد دكستر رو عمل كنيم!! اونموقع ميايم اينجا دوباره سختي رو معنا ميكنيم!!!!:14:

shima.p

New member
وای دکستر از دل من گفتی
عاشق مرغ و جوجه هستم.
دوس دارم یه مرغ خوشگل با یه خروس رنگارنگ داشته باشم اما امان از دست مامانا یه بار به مامانم گفتم میخواس کله مو بکنه لول

shima.p

New member
وای دکستر از دل من گفتی
عاشق مرغ و جوجه هستم.
دوس دارم یه مرغ خوشگل با یه خروس رنگارنگ داشته باشم اما امان از دست مامانا یه بار به مامانم گفتم میخواس کله مو بکنه لول

بالا