مردد در تصمیم گیری رشته ی ارشد(انگل شناسی یا سم شناسی)

eroooor

New member
سلام به همه ی دوستان

راستش من ،بعد از کلی تحقیق و پرس و جو و همین طور با توجه به علاقه ی خودم،بین دو تا رشته (انگل شناسی و سم شناسی پزشکی) دچار تردید شدم،و بیشتر هم بحثم روی بازار کار بعد از فارغ التحصیلی هستش...تاپیک ها و موضوعات مختلف رو راجع به بازار کار این دوتا رشته خوندم ولی هنوز به تصمیم درستی نرسیدم،از شما می خواام اگه میشه،لطفا منو در این تصمیم گیریه مهم راهنمایی و حمایت کنید.

از همه ی دوستان پیشاپیش سپاس گذارم...

jo-boy

New member
سلام دوست عزیز
اگه بخوام 10 فاکتور برای انتخاب رشته بگم شماره 1 تا 8 میشه علاقه شماره 9 میشه وضعیت ادامه تحصیلش و 10 میشه بازار کارش
پس ببین علاقت به کدوم بیشتره.چون بسیار بسیار مهمه.

Farzan

New member
رشته انگل شناسی بازار کارخوبی اصلا نداره مگه اینکه قبلش جایی مشغول باشی به دردت بخوره اما از رشته هاییه که قبولیش خیلی راحته هم درمقطع ارشد هم دکترا
اکثر بچه های انگل ترجیح میدن دکترا رشته ی دیگه ایی شرکت کنند از وضیعت سم اطلاعی ندارم...

karshenasgh

New member
به نظر منم اگه اول شاغل باشی بعد بری دنبال ادامه تحصیل، هر رشته ای بری خوبه و فرقی نمی کنه...

karshenasgh

New member
من که اگه بهمون اجازه می دادن و می خواستم بین دو رشته انگل شناسی و سم شناسی یکی رو انتخاب کنم انگل شناسی رو انتخاب می کردم. سم شناسی اصلاً وضعیتش مشخص نیست. تازه جاهایی هم که سم شناس می خوان ترجیح می دن که طرف پایه اش داروسازی باشه تا رشته های دیگه یا اصلاً همون داروساز رو می گیرن...

karshenasgh

New member
انگل شناسی به علوم آزمایشگاهی نزدیک تره تا سم شناسی... سم شناسی بیشتر مربوط به داروسازی میشه...

cnidaria_cnida19

New member
من بر اساس علاقه امدم انگل شناسی خوندم اما الان پشیمونم.کاشکی منطقی تر فکر میکردم..هرچند قبولی در دکترا هم نسبت به بقیه رشته ها راحت تره...اما در حال حاظر رشته هایی مثل بیوتکنولوژی و نانو تو بورس هستند و اینده شغلی روشن تری دارند

eroooor

New member
من بر اساس علاقه امدم انگل شناسی خوندم اما الان پشیمونم.کاشکی منطقی تر فکر میکردم..هرچند قبولی در دکترا هم نسبت به بقیه رشته ها راحت تره...اما در حال حاظر رشته هایی مثل بیوتکنولوژی و نانو تو بورس هستند و اینده شغلی روشن تری دارند

واسه چی پشیمونی؟ الان شما شاغلی یا همچنان دانشجو؟ می تونی علت پشیمونیتو بیشتر واسم توضیح بدی(اگه امکان داره)؟

ممنون از اینکه اومدی و پاسخ دادی*

eroooor

New member
دوستانی که با لطف و پاسختون منو راهنمایی کردین،ازتون خیلی سپااسگذارم*

cnidaria_cnida19

New member
فقط پایان نامه مونده که تمام کنم.. همونطور که گفتم با علاقه اومدم تو این رشته اما اخیرا به این نتیجه رسیدم که این رشته بر خلاف رشته هایی مثل ژنتیک ، بیوتکنولوژی یا حتی ایمونو هیچ مطلب جدیدی بهش اضافه نمیشه.. یا اهمیتی به اندازه اونها نداره ، مثلا توی دنیایی که هستیم ابتلا به اسکاریس یا ژیاردیا اهمیتش به اندازه ابتلا به بیماریهای اتوایمیون ، سرطان ، ایدز یا بیماریهای ژنتیکی نیست که هیچ گاهی هم ابتلا به بعضی از انگلها مفید هم هست ........ من که اکثر کتابهای انگل شناسی رو میخونم میبینم 80% مطالب سالهاست تکرار میشن .کارهای جدید رو انگلها خیلی کم انجام میشن .. اکثر دانشجوهاش هم انگیزه قوی ندارن . اکثر افرادی که کارمندن و فرصت کمی برای مطالعه دارن این رشته رو انتخاب میکنن .. به نظرم قبولی در این رشته خیلی راحت تر از بقیه رشته هاست . به راحتی با یه برنامه ریزی 3 ماهه میشه قبول شد.. مخصوصا اگر علاقه مند باشید

cnidaria_cnida19

New member
اگر هدف صرفا آینده شغلی هست براتون ، باید بگم که این جور رشته ها رو حتما باید تا مقطع دکترا ادامه بدی ، وگرنه شرایط کار و اینده شغلی ارشد انگل شناسی با کاردانی علوم آزمایشگاهی چندان متفاوت نیست..اگر بتونی مقطع دکترا ادامه بدی اونوقت ارزش خوندن رو داره .. قبولی از دکترا برای این رشته هم مثل ارشد راحت هست... چون هم تعداد رقیبها از بقیه رشته ها کمتره و هم تعداد بیشتری برمبداره... اکثرا دامپزشکها و همون ارشد های انگل برای دکترای این رشته شرکت میکنند...براتون ارزوی موفقیت میکنم

farshad25

New member
من خودم به رشته های گروه میکروبیولوژی علاقه زیادی دارم اما باید قبول کنیم توو ایران بازار کار خوبی ندارند....... به هرحال به نظرم میکروبیولوژی از انگل و سم بهتره ........... راستی درحق علوم ازمایشکاهی هم ظلم زیادی شده نه ارشد خودش داره نه دکتری .... کسی که یه زیست شناسی ساده خونده توو ارشدمیاد با علوم ازمایشگاهیها رقابت میکنه ایا این انصافهههههه؟

eroooor

New member
من خودم به رشته های گروه میکروبیولوژی علاقه زیادی دارم اما باید قبول کنیم توو ایران بازار کار خوبی ندارند....... به هرحال به نظرم میکروبیولوژی از انگل و سم بهتره ........... راستی درحق علوم ازمایشکاهی هم ظلم زیادی شده نه ارشد خودش داره نه دکتری .... کسی که یه زیست شناسی ساده خونده توو ارشدمیاد با علوم ازمایشگاهیها رقابت میکنه ایا این انصافهههههه؟

ممنون از اینکه در بحث شرکت کردی،نظرت واسه م خیلی جالب بوود،اینکه رشته ی علوم آزمایشگاهی خیلی از حقش نسبت به رشته های دیگه تضییع شده رو کاملا باهات موافقم،و اینکه متاسفانه رشته های متفرقه هم اجازه ی شرکت در آزمون های تخصصی این
رشته رو دارن،باعث میشه،رقابت غیر همسطح ایجاد بشه و در کل خیلی شرایط مطلوبی نیست.
باز هم سپااس*

eroooor

New member
اگر هدف صرفا آینده شغلی هست براتون ، باید بگم که این جور رشته ها رو حتما باید تا مقطع دکترا ادامه بدی ، وگرنه شرایط کار و اینده شغلی ارشد انگل شناسی با کاردانی علوم آزمایشگاهی چندان متفاوت نیست..اگر بتونی مقطع دکترا ادامه بدی اونوقت ارزش خوندن رو داره .. قبولی از دکترا برای این رشته هم مثل ارشد راحت هست... چون هم تعداد رقیبها از بقیه رشته ها کمتره و هم تعداد بیشتری برمبداره... اکثرا دامپزشکها و همون ارشد های انگل برای دکترای این رشته شرکت میکنند...براتون ارزوی موفقیت میکنم

پاسختون خیلی کامل بوود،و واقعا خوب بوود واسم که این حرفا رو از زبونه یه فردی که این رشته رو قبول شده بشنوم و در واقع آینده ای که من تصورش رو دارم،شما تجربه کردی و لمسش کردی.
خیلی لطف کردی ازینکه انقدر مبسوط و مفید شرایط رو شرح دادی*

آخرین ویرایش:

رامین50

New member
دوست عزیز رک بگم زحمت نکشی هیچی نمیشی رشته ی انگل کارش فقط تومدفوع نیست ک فلان انگل چی میده شما تادکتری بخون تو دوره ی پژوهشی دکتری یه کار بیوتکنولوژی کن .شمای انگل شنتس میتونی کروموزوم فلان پروتزئور بکشی بیرون یا یه بیوتکنولوژیست.مگه اون چ خد با تک یاخته هاآشناست ک بخواداین کارکنه

بالا