محاسبه ی عدد p یا (P-value) داده ها

Artmis.a

New member
سلام دوستان

من باز با یک سوال جدید اومدم:rose:

دوستای خوبم کسی از شما هست که فرمول محاسبه ی عدد p یا (P-value) برای داده ها جهت بررسی معنی دار بودن و یا معنی دار نبودن داده ها رو بلد باشه؟:33:

پیشاپیش از پاسخ شما متشکرم.:auizz3ffy9vla57584x:rose:

a_67

New member
سلام دوستان

من باز با یک سوال جدید اومدم:rose:

دوستای خوبم کسی از شما هست که فرمول محاسبه ی عدد p یا (P-value) برای داده ها جهت بررسی معنی دار بودن و یا معنی دار نبودن داده ها رو بلد باشه؟:33:

پیشاپیش از پاسخ شما متشکرم.:auizz3ffy9vla57584x:rose:
با سلام
برای اینکه ما بتوانیم از روی مشاهده ها(داده ها)، در مورد یک ادعا(این ادعا درباره ی پارامتر بخصوصی از مجموعه داده ها می باشد)، تصمیم گیری علمی نماییم؛ نیاز به آزمون هایی داریم. که بتوانیم یک ادعا را قبول و یا رد کنیم. که همانطور که میدانید با 2 نوع خطا سر و کار داریم.آلفا و بتا. بسته به این که ما به دنبال آزمون کردن چه پارامتری هستیم. فرمول های به دست آوردن آماره مورد نظر، فرق دارد.(فکر کنم منظور شما هم از P-value همین آماره باشه.)
بنابراین بنده توصیه می کنم که به یک کتاب آمار مراجعه کنید و از آن استفاده کنید. کتاب آمار و احتمال جان فروند، کتاب خوبیه؛ که این مباحث رو به طور کامل داره و شما می تونید پاسخ سوالتون رو ازش پیدا کنید.
موفق باشید
با تشکر و خداحافظ از همگی دوستان (این آخرین پست من تا 15 اسفند 91 می باشد. برای همه شما آرزوی موفقیت دارم.)

Artmis.a

New member
سلام
منظورم از عدد پی همون عددی هست که از ttest در اکسل به دست میاد من فرمول اونو میخوام.

Artmis.a

New member
با سلام
برای اینکه ما بتوانیم از روی مشاهده ها(داده ها)، در مورد یک ادعا(این ادعا درباره ی پارامتر بخصوصی از مجموعه داده ها می باشد)، تصمیم گیری علمی نماییم؛ نیاز به آزمون هایی داریم. که بتوانیم یک ادعا را قبول و یا رد کنیم. که همانطور که میدانید با 2 نوع خطا سر و کار داریم.آلفا و بتا. بسته به این که ما به دنبال آزمون کردن چه پارامتری هستیم. فرمول های به دست آوردن آماره مورد نظر، فرق دارد.(فکر کنم منظور شما هم از P-value همین آماره باشه.)
بنابراین بنده توصیه می کنم که به یک کتاب آمار مراجعه کنید و از آن استفاده کنید. کتاب آمار و احتمال جان فروند، کتاب خوبیه؛ که این مباحث رو به طور کامل داره و شما می تونید پاسخ سوالتون رو ازش پیدا کنید.
موفق باشید
با تشکر و خداحافظ از همگی دوستان (این آخرین پست من تا 15 اسفند 91 می باشد. برای همه شما آرزوی موفقیت دارم.)

حالا چرا میخواین برین؟

karshenasgh

New member
سلام حدیث جون! از بچه های آمار بپرسی فکر کنم زودتر نتیجه بگیری! به بچه های آمار تو این سایت هم پیام خصوصی بده تا زودتر به جواب برسی. ( مخصوصاً به biosta) موفق باشی...:ad54ad:

آخرین ویرایش:

biosta

Well-known member
p-value

برای رد یا قبول فرض ( مثلا" فرض برابری دو میانگین در همان آزمون t) دو راه وجود دارد
یک : همان راهی هست که آماره آزمون را بدست می آوریم و سپس با مقدار t یا z جدول مقایسه می کنیم
که این سه حالت دارد با توجه به جهت فرض مقابل (h1 ) مقایسه انجام می شود

دو: مقدار p-value ( پی مقدار ) را بدست می آوریم سپس با عدد الفا ( در صدی که می خواهیم به عنوان خطای نوع اول در نظر بگیریم )مقایسه می کنیم که همیشه کوچک بودن پی مقدار از الفا به معنی رد فرض صفر می باشد
وبالعکس بزرگ تر بودن p-value به معنی قبول فرض صفر می باشد ( همان فرض برابری میانگین ها )

علت این که پی مقدار مطرح شده این هست که بدانیم الفا را اگر چه در صدی بگیریم باعث رد می شود یا الفا را چه در صدی بگیریم باعث قبولی فرض صفر می شود
چون مقدار p-value با توجه به فرض و سوال ثابت هست .
و سپس با دانستن مقدار p-value در مورد مقدار الفا تصمیم بگیریم .
الفا را در صدی که می خواهیم مطمین باشیم که خطای نوع اول از این مقداربیشتر نیست در نظر می گیریم
مثلا 5 در صد یا کمی بیشتر یا کمتر حال پی مقدار را با این عدد مقایسه می کنیم

علت کاربرد p-value و مفهوم آن هر چند که سخت نیست اما مبهم هست بخصوص برای اشخاصی که رشته ی آمار نیستند

شما همان عدد بدست آمده برای p-value را با الفا مقایسه کنید و نتیچه گیری نمایید اگر می خواهید روش دستی محاسبه p- value را بدانید بایستی اول بتوانید آماره آزمون را بدست آورید سپس با توجه به این که فرض مقابل یک طرفه یا دوطرفه هست از جداول zیا t استفاده نمایید .

بهرحال بدست آوردن p-value حدود یک خط محاسبات دارد اما ساعت ها مطالعه احتیاج هست که مفهوم و روند همان یک خط را فهمید

دیگه شفاف تر از این نمی توانستم توضیح دهم چون محاسباتی هست و این جا نمی شود محاسبات را بیان کرد اگر واقعا می خواهید بدانید که p-value چگونه بدست آمده توصیه ی من بخش طرز محاسبه ی پی مقدار از کتاب آمار مقدماتی بهبودیان هست این بخش سه صفحه توضیح داده هست برای کسی که صفحات قبل که مرتبط به آن هست را فهمیده باشد همان سه صفحه کافی بنظر می رسد .

بالا