زبان چی خوندید؟ مشکل از کجاست؟

parsa90

New member
سلام به همه کنکوری های زحمتکش
بچه ها واسه زبان چی خوندید؟
نظرتون راجع به کتاب active1,2,3 چیه؟ به نظرتون کتابexpanding ,developingچقد کمک میکنه؟
لطفا نظرتونو بنویسید

mahdieh

New member
نمیدونم.. راستش اونایی که خوب زدن مثل اینکه همینجوری رفتن جلسه آزمون.. نمیگن چی خوندن... من که هنوز از لزگی ناامید نشدم
من زبانم خوبه ولی هنوز برای آیلتس اقدام نکردم...ولی مث اینکه باید دست به کار شد
ولی بزار یه چیز بگم حداقل دلم خنک شه
من نمیدونم این طراحای سوال زبان امسال چه فکری کردن.. ولی خیلی عقده ای بودن بچه ها همتون همه درسا رو زده بودین رسیده بودین به سوالای زبان متن را خوندین .. سوالا رو نگاه میکردین.. جواب درستی رو خیلی راحت نمیتونستین پیدا کنین.. استرس زمان ..نمره منفی...وایییییییییییی خدا قلبم وامیستاد تعجب نمیکردم.. خدا ازتون نگذره
من میدونم چیزی سخته برای همه سخته ..حالا تو زبان که سطح بچه ها متفاوته ولی منظور از کنکور چیه.. رقابت کنکور اصلا یعنی چی؟
من جدای از نتیجه میگم توزیع سوالات بعضی از درسا استاندارد نیست..خیلی مسخره است فقط روی یه بخش از کل مباحث فوکوس میکنن..واقعا نمیدونم تریبون ما کجاست ..کسی اینجا رو میخونه
براش مهمه یا نه؟...حیف جوونیمون

آخرین ویرایش:

waria

New member
ای بابا معلومه که براشون مهم نیست...اگه مهم بود که وضع ما اینطوری نبود.یه کی نیست بهشون بگه خب یه ذره از کشورای دیگه یاد بگیرید اوناهم امتحان ورودی به دانشگاه میگیرن شماه هم میگیرید اما فرقش از زمین تا اسمونه...اصن گفتن این حرفا چه فایده کو گوش شنوااااااااااااااااا:(50):

waria

New member
به نظرم تو این کنکورا فقط اونایی که کلا از پایه زبان قوین میتونن خوب بزنن...مثل اونایی که 1-پدر یا مادرشون انگلیسی الاصل هستن 2-کسی که در انگلیس متولد شده و تا ... سالگی اونجا بوده و کلا مدرسه انگلیسی میرفته 3-کسی که تا به دنیا اومده مامان باباش گذاشتنش کلاس زبان و4 هم کسی که کلا ضریب هوشی 200 داشته باشه و هرچی سوال عجیب غریبه بتونه جواب بده:ph34r-smiley:

TUMS

Well-known member
من اسنشیال خوندم و کنکورهای 73 تا 90 را زدم همین!
البته 504 را هم اول خونده بودم که واقعآ پشیمون شدم
واسه زبان فقط همین خوندن نیست باید بتونی خودت و زمان را مدیریت کنی
بعدشم اگر یه درس را خراب کنی مطمئنآ در زبان تاثیر زیادی داره چون روحیه ات خراب میشه و واسه زبان که روحیه بالا لازم داره مخصوصآ متن خوندن که واقعآ باید باروحیه باشی
یه نکته :کنکور فقط تست زدن است و اعتماد به خود است
اگر این دو تا را بالا ببری موفقی!!!!!!!!!!!

TUMS

Well-known member
به نظرم تو این کنکورا فقط اونایی که کلا از پایه زبان قوین میتونن خوب بزنن...مثل اونایی که 1-پدر یا مادرشون انگلیسی الاصل هستن 2-کسی که در انگلیس متولد شده و تا ... سالگی اونجا بوده و کلا مدرسه انگلیسی میرفته 3-کسی که تا به دنیا اومده مامان باباش گذاشتنش کلاس زبان و4 هم کسی که کلا ضریب هوشی 200 داشته باشه و هرچی سوال عجیب غریبه بتونه جواب بده:ph34r-smiley:
من مخالفم
من از اول امسال شروع کردم به زبان خوندن (کلآ زبانم ضعیف بوده)
فقط باید بدونی چی بخونی
و چه طور در سر جلسه به خودت مسلط باشی که شرایط بر تو غلبه نکنه!!!!!!!

waria

New member
من اسنشیال خوندم و کنکورهای 73 تا 90 را زدم همین!
البته 504 را هم اول خونده بودم که واقعآ پشیمون شدم
واسه زبان فقط همین خوندن نیست باید بتونی خودت و زمان را مدیریت کنی
بعدشم اگر یه درس را خراب کنی مطمئنآ در زبان تاثیر زیادی داره چون روحیه ات خراب میشه و واسه زبان که روحیه بالا لازم داره مخصوصآ متن خوندن که واقعآ باید باروحیه باشی
یه نکته :کنکور فقط تست زدن است و اعتماد به خود است
اگر این دو تا را بالا ببری موفقی!!!!!!!!!!!
شما زبانو چند زدین؟

mahdieh

New member
مسلما دوستان منظور من درصد زبان با 50 و 60 نیست هرچند تو این آشفته بازار این درصد خوبیه ولی دوستانی که میگن-8090زدن بگن چیکار کردن البته به جز اینکه ما زبانمون از اول خوب بوده!!!!! جواب جالبی نیستا
در ضمن ایمنی جان من حرفت رو با تمام پوست و گوشت و استخونم امسال درک کردم مدیریت زمان..واقعا درست میگی

TUMS

Well-known member
مسلما دوستان منظور من درصد زبان با 50 و 60 نیست هرچند تو این آشفته بازار این درصد خوبیه ولی دوستانی که میگن-8090زدن بگن چیکار کردن البته به جز اینکه ما زبانمون از اول خوب بوده!!!!! جواب جالبی نیستا
در ضمن ایمنی جان من حرفت رو با تمام پوست و گوشت و استخونم امسال درک کردم مدیریت زمان..واقعا درست میگی

مرسی مهدیه !!
من با کلید خلیلی تصحیح کردم که 55.5 زدم البته فک کنم یکیش را غلط زده بود که به 59 میرسه احتمالآ
من فقط یکی را دیدم که گفته 80 زده
البته ببینید اون هم که من ازش پرسیدم گفت بقییه اش را خوب نزدم
من و شما هم اگر تمام وقتمون را به زبان اختصاص میدادیم 80 الی 90 میزدیم
هر کی گفت 80 الی 90 زده بپرسید بقییه درس هاش چیکار کرده!!
اگر خوب زده بود اونوقت زبانش عالی هست وگرنه ... . . .

YekRaha

New member
من هم پایه ی زبانم ضعیف بود اما بیشترین وقتم رو به زبان اختصاص دادم .
من از 1 دی ماه شروع کردم به مطالعه ی کتاب تافل و از 1 دی ماه تا 20 خرداد هر شب زبان می خوندم و روزی حداقل 10 تا 15 تا واژه رو به روش جعبه ی لایتنر حفظ می کردم.
از 20 بهمن ماه هم کتاب لزگی رو شروع کردم و ریز به ریز خوندم و لغاتش رو در آوردم و حفظ کردم.
در ضمن توی این مدت فعالانه کار می کردم مثلا هر شب به رادیو سلامت امریکا گوش می دادم و واژه ها کاملا توی ذهنم جا می افتاد و هر دو هفته ای یکبار هم سری به سایت Science daily می زدم و چند تا مقاله رو اونجا می خوندم...

sa@@ra

New member
bacheha man konur naddam vali ta alan 5 6ta doostam zabano hesab kardan 80-90 zadan chon hamishe zabaneshun khubb boode

khodamam be khatre sharyeti ke dashtam zabano az bacehgi yad gereftam
kasayi ke zabaneshun zaeefe mitunsn ba kar kardan be 60 hata 70 ham beresan
dar zemn kelas IELTS BE ZABNE KONKURET KOMAK N EMIKONE vase kasayi hast ke zabaneshun dar hade ok hast va maemoolan madrakesho vase madareje b adi n iza daran
alan too iran harkio negah koni dare mire kelse zabn ya donbaleshe
vali vaghti paye amalo estefade mirese ye kalame nemitune harf bezane
pas vase konkur zaban nakhunid

chin zarar mikonid
kasi ke zaban balad bashe ayande behtari dare
vali motesafane in koonkur.........hamaro konkurio baravorde

taghsire ma ham nist taghsire

sa@@ra

New member
dar zemn ina hame darsadashun balaye 60 boode va 3tashun rotbehaye 7 14 20 arshade vezart oluman
dar zemn ghavi boodan tu zabn rabti baghye darsa nadare
va ba shans ham nemishe zabano javab dad
man khodam zabne vezart olumo 80 zadam vali baghye darsamo nakhunde boodam kamel

TUMS

Well-known member
من هم پایه ی زبانم ضعیف بود اما بیشترین وقتم رو به زبان اختصاص دادم .
من از 1 دی ماه شروع کردم به مطالعه ی کتاب تافل و از 1 دی ماه تا 20 خرداد هر شب زبان می خوندم و روزی حداقل 10 تا 15 تا واژه رو به روش جعبه ی لایتنر حفظ می کردم.
از 20 بهمن ماه هم کتاب لزگی رو شروع کردم و ریز به ریز خوندم و لغاتش رو در آوردم و حفظ کردم.
در ضمن توی این مدت فعالانه کار می کردم مثلا هر شب به رادیو سلامت امریکا گوش می دادم و واژه ها کاملا توی ذهنم جا می افتاد و هر دو هفته ای یکبار هم سری به سایت Science daily می زدم و چند تا مقاله رو اونجا می خوندم...

آفرین خیلی خوب بوده
خوب به هر حال زبانو چند درصد زدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

TUMS

Well-known member
dar zemn ina hame darsadashun balaye 60 boode va 3tashun rotbehaye 7 14 20 arshade vezart oluman
man khodam zabne vezart olumo 80 zadam vali baghye darsamo nakhunde boodam kamel

ببین من نه کلاس رفتم نه شرایطم مثل شما بوده که از کودکی زبان یاد بگیرم
بعدشم من همه درسام را در زمان خودشون زدم
فوقش زبان که 40 دقیقه وقت داشته من 1 ساعت وقت گذاشتم
شما زبان را در چه مدت 80 زدی!!
منم اگر نمیخواستم بقییه درسام را بزنم 80 میزدم!!!!!!!!

mahdieh

New member

آره ساراجان درست میگی.. یه چیزی رو من اضافه کنم ..واقعا اینجا باید مواظب حرف زدنم باشم ..چون ممکنه بچه های دیگه چیز دیگه ای برداشت کنن.. حالا همه راه نیفتن برن کلاس ایلتس
چون فقط پول تو جیب موسسات میشه و شاید بازده انچنانی هم نداشته باشه ولی از الان کتاب های مفید رو بخونن بهتره..من خودم تو زبان مشکلی نداشتم وحتی تو صحبت کردن هم خیلی خوبم فقط مدیریت زمان یعنی استرس جلسه و نوع سوالات امسال خیلی برام بد بود...یعنی واقعامهمهاز توانایت تو جلسه استفاده کنی

sa@@ra

New member
ببین من نه کلاس رفتم نه شرایطم مثل شما بوده که از کودکی زبان یاد بگیرم
بعدشم من همه درسام را در زمان خودشون زدم
فوقش زبان که 40 دقیقه وقت داشته من 1 ساعت وقت گذاشتم
شما زبان را در چه مدت 80 زدی!!
منم اگر نمیخواستم بقییه درسام را بزنم 80 میزدم!!!!!!!!

zabane arashde olum dar noe khodesh sakht bood va vaghtesham az 14:30 ta nazdike 7 bood albate az 3 shuru shod

soala vasam ashna bood goftam ke mosheli too zaban nadashtam

bebin eshtebah nakon nemidunam chera fer mioni age baghye darsaro nazani 80 mizadi zabano goftam e zabanam khube dar zemn man tu konkure olum hame darsaro javab dadam goftam kamel nakhunde boodam
nemidunam chera injuri fek mikoni

YekRaha

New member
آفرین خیلی خوب بوده
خوب به هر حال زبانو چند درصد زدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
از درصدام مطمئن نیستم اما حداقل 55 تا 60 درصده/ درسای دیگمون زیاد وقت گرفتن وگرنه اگر وقت بیشتری بود تا 80 درصد به راحتی ممکن بود(البته هنوز کلید نیومده و باید ببینم واقعا چیکار کردم اما حداقل همونیه که گفتم). به جز یکی از متنها بقیشون آسون بودن و برای من که این همه واژه خونده بودم در مجموع تنها 2 تا واژه ناآشنا بود

ناشناس

New member
نظرتون راجع به کتاب active1,2,3 چیه؟ به نظرتون کتابexpanding ,developingچقد کمک میکنه؟
لطفا نظرتونو بنویسید

سلام :به نظر من سی دی های نارسیس برای حفظ واژه خیلی عالیه وقتی هم که معانی لغاتو بلد باشی 90درصد مشکل حله چون توی ازمون ما گرامر هم سوال نمیاد خوندن متون تخصصی هم کنارش باشه من زیاد روی ازمون وقت نذاشتم ولی نارسیس دامنه ی لغاتمو خیلی بالا برد.

xavi

New member
سلام :به نظر من سی دی های نارسیس برای حفظ واژه خیلی عالیه وقتی هم که معانی لغاتو بلد باشی 90درصد مشکل حله چون توی ازمون ما گرامر هم سوال نمیاد خوندن متون تخصصی هم کنارش باشه من زیاد روی ازمون وقت نذاشتم ولی نارسیس دامنه ی لغاتمو خیلی بالا برد.

سلام
ببخشید میشه بیشتر راجع به این نارسیس بگین؟

8521413

New member
لطفا نظرتونو بنویسید

سلام، ببینید دوستان من سعی می کنم توی این کامنت روش کامل زبان خوندن رو توضیح بدم تا انشاالله مشکل همه برطرف بشه، ببینید مهمترین بخش برای زبان کنکور، ریدینگ هست، پس باید تمام تلاشتون رو بکنین تا ریدینگتون به حد عالی برسه، برای این کار به سه چیز نیاز دارین.
1- دایره ی لغات خیلی بالا: این موضوع با خوندن ریدینگ های خیلی زیاد و سپس خوندن کتاب هایی مانند لغات ضروری برای تافل، 504 واژه ی ضروری و... به نتیجه میرسه.
2- گرامر: برای اینکه بتونین متنها رو به راحتی و بدون ابهام متوجه بشین، حتما به مقداری اطلاعات گرامری نیاز دارین، که واسه یاد گرفتنش باید حتما یه کتاب ساده ی گرامر بخونین و سپس اونقدر متن بخونین و تحلیل دقیق انجام بدین، تا گرامر واستون جا بیوفته. من خیلی ها رو دیدم که میگن دایره لغت خوبی داریم اما متن که می خونیم خیلی متوجه نمیشیم، این مساله به خاطر ضعف در گرامر هست، چون نمیتونن ساختار جمله یا عبارت رو درست درک کنن، باعث میشه معنی متن رو به خوبی متوجه نشن، یا حتی معنی متضاد برداشت کنن. همینطور که خیلی از دوستان توی بحثهای متفاوت مربوط به این کنکور اشاره کردن، گزینه ها خیای نزدیک به هم بودن و به سختی میشد از بین گزینه ها گزینه ی درست رو انتخاب کرد، این موضوع دقیقا ناشی از ضعف گرامر هست، بعضی از دوستان می گن چون توی کنکور از گرامر سوال نمیدن پس گرامر مهم نیست و نمی خونیم، باید عرض کنم که این مطلب در مورد کنکورهای قبلی تا حد زیادی صادقه، اما در این کنکور به دلیل استفاده از ساختارهای پیچیده ی گرامری، درک کامل متون کار سختی بود، پس دوستان حتما به بحث گرامر توجه داشته باشن، البته همون طور که اشاره کردم دانش گرامری بالایی نیاز نیست، فقط در حد متوسط کفایت می کنه.
3- اصطلاحات: سومین نکته ای که برای متوجه شدن ریدینگ باید بهش توجه کرد، اصطلاحات هست. همینطور که می دونین هر زبانی از تعداد زیادی اصطلاح تشکیل شده که معنی تحت اللفظی خودشون رو ندارن و باید معنای ظمنی شون رو بدونیم. اشتباه نکنین، منظورم از اصطلاحات، فقط ضرب المثل ها و عبارات رایج در صحبت کردن و فیلم و متون غیر رسمی نیست، بلکه برای هر موقعیتی اصطلاحات خاصی وجود داره و شما برای کنکور باید با اصطلاحات علمی که در متون رسمی به کار میرن آشنا باشین. مثلا اصطلاح بسیار رایج « State of the art » که در بسیاری از متون علمی از جمله مقالات و... باهاش برخورد می کنیم، در نگاه اول هیچ معنایی رو ازش نمیشه برداشت کرد اما به معنای نوآوری و کشف و در کل بیان یک مطلب نو هست. برای درک این اصطلاحات هم باید کتاب های آموزش ریدینگ زیاد بخونیم، توجه کنین که خوندن متن های زیاد در اوایل، کمک زیادی نمیکنه چون معنی بسیاری از اصطلاحات رو نمیفهمیم و باعث سردرگمی بیشتر میشه، اما مطالعه ی کتاب های آموزش ریدینگ، کمک خیلی زیادی می کنه، من کتاب های select reading 1,2,3 رو پیشنهاد میدم، این کتابهای سطح بندی شده، علاوه بر تقویت ریدینگ به آموزش اصطلاحات رایج در متون رسمی می پردازه.
خب بعد از این مقدمه ی خیلی طولانی سعی میکنم یه روند برای مطالعه ی زبان خدمتتون عرض کنم، که همه ی دوستان از سطح ضعیف تا سطح پیشرفته بتونن ازش استفاده کنن. به نظر من برای اینکه بتونین به سطح خوبی برسین و درصد بالایی در کنکور بزنین، باید حداقل یکسال وقت بزارین ( برای اونایی که سطحشون خیلی ضعیفه ) و به ترتیب زیر کتابهایی رو که معرفی میشن رو بخونین، به این نکته هم توجه کنین که زبان باید در دراز مدت خونده بشه تا تاثیر خودش رو بزاره، مثلا اگر یکسال روزی 1 ساعت بخونین، خیلی بهتر از اینه که 3 ماه روزی 6 ساعت بخونین.
1- مرحله ی اول خوندن کتاب های select reading: pre intermediate, intermediate, upperintermediate ( اگر وقت داشته باشین خوندن کتاب های Active reading 0,1,2,3,4 هم در کنار سلکت ریدینگ مفیده، مخصوصا واسه کسانی که سطحشون پایین تره و سطح 1 سلکت ریدینگ براشون سنگینه می تونن از سطح 0 یا 1 اکتیو ریدینگ شروع کنن.)
2- مرحله ی دوم خوندن کتاب لغات ضروری برای تافل و کتاب موزائیک ریدینگ 1 به طور هم زمان Mosaic 1 reading
3- مرحله ی سوم ( اختیاری، در صورتی که وقت کافی دارین حتما بخونین ) خوندن کتاب 504 لغت مطلقا ضروری و کتاب موزائیک ریدینگ 2 به طور هم زمان Mosaic 2 reading
4- مرحله ی چهارم ( اختیاری، کم اهمیت تر ) خوندن کتاب انگلیسی برای دانشجویان پزشکی ESM و کتاب رضازاده
5- مرحله ی پنجم ( بسیار مهم ) برای سه ماه آخر خواندن کامل کتاب لزگی
در مورد گرامر هم حقیقتش الان کتاب خاصی به ذهنم نمیرسه، اما اگر از اساتید زبان بپرسین، میتونن کمکتون کنن، به نظر من کتاب های Grammar in use خیلی مناسب نیست و سعی کنین از کتاب های دیگه ای استفاده کنین، من خودم واسه تافل کتاب Betty Azar رو خوندم، اما واسه کنکور سنگینه و کتاب های سبک تر مناسب تره. پس در کنار مراحل بالا سعی کنین هر روز حدود یه ربع هم گرامر بخونین.
در مورد سوال دوستمون که پرسیده بودن کتاب های expanding & developing reading چطوره، باید خدمتتون عرض کنم که این کتاب ها دیگه قدیمی شدن و خوندن سلکت و اکتیو . موزائیک ریدینگ کاملا کافیه.
انشالله اگر دوستان بتونن مراحل بالا رو کامل اجرا کنن، فکر کنم بتونن به درصد بالای 80 هم برسن، البته به قول یکی از دوستان حتما زبان رو برای یادگیری بخونین نه واسه کنکور، چون .....

بالا