خشم خود را کنترل کنید

mojtabak62

New member
خشم خود را کنترل کنید

دندان هایت را به روی هم می فشاری. شاید مشتت را هم گره کردی. غلیان خون در رگ هایت را حس می کنی. با خود می گویی بهتر است فریاد بزنم. فریادی از اعماق وجود. اما از خود می پرسی چرا این حجم از عصبانیت در وجود من این گونه زبانه می کشد. این سؤال همواره در وجودت موج می زند که چرا تا این حد عصبانی و خشمگین شده ام؟ کارشناسان ابراز عقیده می کنند که خشم و عصبانیت علاوه بر از بین بردن خوشحالی در زندگی موجبات انزوای اجتماعی را نیز فراهم می آورد. در این مقاله بر آنیم تا به بررسی راه هایی به منظورکنترل خشم اشاره کنیم. اگر شما پس از خواندن این مقاله به راه کارهای ذکرشده عمل کنید، مطمئن باشید که خشم و ناراحتی را برای همیشه از یاد خواهید برد.

۱ـ کمی صبر کنید: شمردن از یک تا ۱۰ فقط مخصوص کودکان نیست. دقیقاً در همان لحظه ای که فکر می کنید خشم شما در حال فوران است اندکی صبر کنید و در ذهنتان از یک تا ۱۰ بشمارید. این مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه ای تا حد زیادی باعث فرو نشستن آتش خشمتان خواهد شد. شما می توانید در صورت نیاز، با شخص یا اشخاصی که موجب خشمگین شدن شما شده اند، به صورت مقطعی قطع رابطه کنید تا بتوانید در این مدت تصمیم لازم را بگیرید.

۲ـ در زمان آرامش سعی کنید تا خشم خود را برای ذهنتان توجیه و تجزیه و تحلیل کنید. زمانی که به فکر کردن در رابطه با خشمتان پرداختید، کوشش کنید تا علت نا آرامی خود را به صورت منطقی و نه تهاجمی آنالیز کنید. بدانید که دیگران نباید تاوان رسیدن شما به اهدافتان را بپردازند

۳ـ ورزش کنید: فعالیت بدنی و فیزیکی یک سوپاپ خروجی و اطمینان برای احساسات تحت تأثیر قرار گرفته شما خواهند بود، بویژه زمانی که خشم شما در حال فوران است. اگر هم زمانی احساس کردید که خشم شما به صورت فزاینده در حال پیشروی است، به پیاده روی تند بپردازید، یا سر خود را با ورزش مورد علاقه تان گرم کنید. ثابت شده که فعالیت های بدنی باعث آزاد شدن مواد شیمیایی مخصوصی در مغزتان می شود که این مواد باعث می شوند شما احساس شادابی و خوشحالی خود را دوباره کسب کنید.

۴ـ پیش از سخن گفتن فکر کنید: در زمان عصبانیت حرف زدن کار چندان سختی نیست، اما تحقیقات نشان داده که افراد عصبانی از حرف هایی که در هنگام خشم زده اند، بعدها پشیمان شده اند. حتی چند لحظه صبر کافی است تا بتوانید آنچه را که باید بگویید در ذهنتان جمع و جور کنید. شما حتی باید به دیگران نیز در هنگام عصبانیت این فرصت را بدهید.

۵ـ به راه حل های موجود فکر کنید: به جای اینکه به عوامل خشم خود بیاندیشید، سعی کنید به راه های فرار از این حس فکر کنید. به عنوان مثال، آیا اتاق کثیف فرزندتان شما را این گونه عصبانی کرده است؟ اگر جواب مثبت است، در را ببندید تا دست کم آن منظره را نبینید. همیشه به خود بگویید که عصبانیت و خشم باعث حل شدن مشکلات نمی شوند و فقط به بدتر شدن اوضاع می انجامد.

۶ـ از واژه من با جرأت تمام استفاده کنید: برای جلوگیری از مورد انتقاد قرار گرفتن یا سرزنش شدن که در بیشتر اوقات موجب خشم نیز می شود، از واژه من برای بیان مشکلاتتان استفاده کنید. در هنگام بیان مشکلات سعی کنید آرام باشید. به عنوان مثال به فرزندتان بگویید: من از اینکه شما پس از صرف غذا ظرفتان را به آشپزخانه نبردید ناراحت شدم. شما ممکن است به جای این جمله مؤدبانه و تأثیرگذار بگویید: تو اصلاً کار در خانه را بلد نیستی!

۷ـ کینه توز نباشید: بدانید که بخشش ابزاری قدرتمند در تعاملات اجتماعی است. اگر اجازه دهید که خشم و دیگر احساسات منفی، احساسات مثبت شما را تحت تأثیر قرار دهد، پس از مدتی متوجه می شوید که خود را در اقیانوسی از تلخی ها و بی عدالتی ها غرق کرده اید. اما اگر شما شخصی را که باعث عصبانیتتان شده ببخشید، هم خود آرام می گیرید و هم به او درس مهمی می دهید. به یاد داشته باشید که همه نمی توانند مثل شما و آنچنان که شما خواسته اید، رفتار کنند.

۸ـ با طنز به جنگ خشمتان بروید: گاهی یک جمله طنز شما و اطرافیانتان را از خشم دور می کند.

۹ـ مهارت های تمدد اعصاب را تمرین کنید: هنگام عصبانیت به کار بردن مهارت های تمرکزی و تمدد اعصاب کارساز خواهد بود. بهتر است تنفس عمیق و مدیریت شده، تصور مناظر آرامش دهنده یا تکرار عباراتی آرام کننده مثل «آرام باش» را تمرین کنید. حتی گوش دادن به موسیقی، نوشتن یا انجام حرکات یوگا نیز می تواند مثمرثمر واقع شود.

۱۰ـ بدانید که چه وقت به کمک نیاز دارید: یادگیری راه های مبارزه با خشم همیشه آسان نبوده اند.

زمانی که فکر کردید دیگر نمی توانید خشم خود را کنترل کنید و ممکن است به دیگران و حتی خودتان آسیب برسانید شما حتماً احتیاج به کمک خواهید داشت. شما می توانید در کلاس های علمی راه های کنترل خشم شرکت کنید و مواردی مثل خشم چیست، عوامل خشمگین کننده شما چه هستند، چگونه خشم خود را کنترل کنید و چگونه بر احساساتی چون غم و ناامیدی فائق آیید، بیاموزید. در پایان نیز این نکته را از یاد نبرید که ارمغان بردباری و صبر خوشحالی و خشنودی است.

MAHSABANOO

New member
:sad:گاهی نمیشه من از دیروز شروع کردم کگه به خشمم غلبه کنم و ارومتر باشم خدا کمکم کنه

بالا