بررسی سوالات درس سلولی و مولکولی کنکور وزارت علوم سال 94

alireza-ja

New member
خوب دوسان دفترچه اومد. من سوالایی رو که بلدمو جواب میدم حالا درست یا غلط. بعد شما نظراتتون رو بگید و بحث کنیم و رفع اشکال.

Untitled.jpg

Untitled2.jpg

Untitled3.jpg

Untitled4.jpg

alireza-ja

New member
سوال 46: آخرش من اینا رو حفظ نکردم. نمیدونم.

سوال 47: من این نکته رو فراموش کردم که برای شروع همانندسازی آیا حتما باید واسه باز شدن سوپرکویل حتما باید دورشته برش بخوره (جیراز)؟ یا همون یک رشته برش بخوره کارش راه میفته (توپو 1).

از طرفی هم تا جایی که یادمه DnaB به تنهایی کار نمیکرد و با DnaC جفت میشد بعد نقش هلیکازیشو انجام میداد.

حالا بنظرم اگر توپو 1 هم بتونه سوپرکویل ها رو باز بکنه یعنی واسه باز شدن سوپرکویل برش یک رشته هم کفایت کنه بنظرم 1 میشه. چون هلیکاز کلمه درستتری نسبت به DnaB هستش ولی اگر نه حتما باید دو رشته برش بخوره 2 درست تره.

alireza-ja

New member
سوال 48: گزینه 1

- - - Updated - - -

سوال 49: گزینه 4

- - - Updated - - -

سوال 50: گزینه 3

- - - Updated - - -

سوال 111: گزینه 1

- - - Updated - - -

سوال 112: گزینه 1

alireza-ja

New member
سوال 113: گزینه 4

مشابهش فکر کنم سال 91 یا 92 اومده بود. اونجا گفته بود کدامیک از شروع رونویسی جلوگیری میکنه ولی بعد از شروع رونویسی عملی انجام نمیده که میشد ریفامپسین.

پیچک

New member
سوال اولی ...گزینه آخرش غلط نیست؟

پلاسمید pbr 332 داشتیم انگار :21:

alireza-ja

New member
سوال 115: گزینه 2

- - - Updated - - -

سوال 116: گزینه 4

- - - Updated - - -

سوال 117: مناطق مقاوم به دترجنت نام دیگر لیپیدرافت ها هستش که گزینه 1 میشه. نمیدونم اینو چند بار میخوان سوال بدن!!!

پیچک

New member
سوال 46: آخرش من اینا رو حفظ نکردم. نمیدونم.

سوال 47: من این نکته رو فراموش کردم که برای شروع همانندسازی آیا حتما باید واسه باز شدن سوپرکویل حتما باید دورشته برش بخوره (جیراز)؟ یا همون یک رشته برش بخوره کارش راه میفته (توپو 1).

از طرفی هم تا جایی که یادمه DnaB به تنهایی کار نمیکرد و با DnaC جفت میشد بعد نقش هلیکازیشو انجام میداد.

حالا بنظرم اگر توپو 1 هم بتونه سوپرکویل ها رو باز بکنه یعنی واسه باز شدن سوپرکویل برش یک رشته هم کفایت کنه بنظرم 1 میشه. چون هلیکاز کلمه درستتری نسبت به DnaB هستش ولی اگر نه حتما باید دو رشته برش بخوره 2 درست تره.

دقت کنید... جایگاه شروع همانندسازی تو پروکاریوتها همیشه با پروتئین DnaA شناسایی میشه... پس گزینه 4 درسته

alireza-ja

New member
سوال 118: نمیدونم ولی مشابه اینو باز قبلا سوال دادن. اونجا یادمه گزینه ای که صحیح بود میشد این که مقدار dna زیاد میشه در حالی که حجم سلول افزایش پیدا نکرده یعنی تراکم زیاد میشه.

- - - Updated - - -

سوال 119: فراموش کردم

- - - Updated - - -

سوال 120: گزینه 3 اگر اشتباه نکنم هر دوشون تونوفیلامنت بودن

- - - Updated - - -

سوال 121: اسپرماتوزوئید فروکتوز مصرف میکنه پس گزینه 1

- - - Updated - - -

سوال 122: گزینه 3

alireza-ja

New member
سوال 123: گزینه 3 این رو هم باز سوال داده بودن.

- - - Updated - - -

سوال 124: گزینه 1 یا 2.

alireza-ja

New member
سوال 127: فکر کنم گزینه 3 مطمئن نیستم

- - - Updated - - -

سوال 128: گزینه 1 کاملا مشابه سال 92

alireza-ja

New member
بعضی دوستان ظاهرا با پاسخ سوال 48 مشکل داشتن. من منبعم اینه:

Untitled.jpg

alireza-ja

New member

البته ممکنه گزینه 3 هم بشه چون پروتئین با لیزین و آرژنین مثبته پس باید منفذ هسته منفی باشه که همدیگه رو جذب میکنن. من باز توی فهمش مشکل داشتم. احساس میکنم باید اسپارتات و گلوتامات باشه. چون طراح محترم گفته ساختمان رشته های فیبریل. خودم الان به این دقت کردم.

بالا