دردنامه یک زیست شناس باگرایش علوم جانوری

مجید دیجی

مدیر بخش
شاید سال ها پیش که رشته زیست شناسی علوم جانوری را در کنکور انتخاب کردم حتی به این به این موضوع فکر نمی کردم که به این حال و روز بیفتم . وقتی بازار کار خراب ، کارشکنی های مسئولان آموزش و پرورش ، تورم ، بیکاری و... را دیدم، تازه به اشتباهم پی بردم.
بله فرصت های شغلی یکی پس از دیگری از بین رفت و شور هیجان رشته بی نظیر زیست شناسی جانوری یه خاک سپرده شد . من عاشق جانورشناسی بودم ولی اکنون که واقعیت های جامعه را میبینم ....
اگر زمان انتخاب رشته رشته ای مثل کشاورزی را انتخاب کرده بودم الان اینچنین نبود . زیست شناسی با آن همه درس های سختش در ایران هیچ ارزشی ندارد . اگر قرار است که شما هم این رشته را برای تحصیل انتخاب کنید ، دانشگاه نروید بهتر است . یا اینکه اگر دانشجو هستید همین امروز به فکر تغییر رشته باشید . این رشته کمرتان را میشکند .
سر انجام کار اغلب افرادی که علوم جانوری را انتخاب کرده اند یا بی کاری است یا ادامه تحصیل در رشته های غیر مربوط یا شغل هایی مثل خون گیری در آزمایشگاه یا آمپول زنی در درمانگاه یا شغل هایی مثل کارگر کشتارگاه مرغ یا کارگر پرورش ماهی است .
می دانم که این مطالبی که نوشتم خشم عده ای از زیست شناسان را در بر خواهد داشت . اما عزیزان برید از فارغ التحصیلان این رشته بپرسید که چقدر حرف های من درست است .
کاش حرف هایم دروغ بود.....

mf2009

New member
مهم نیست چه رشته ای داشته باشی مهم اینه که برای آیندت هدف داشته باشی ، برنامه ریزی کنی و تا اونجای که در توانت هست برای رسیدن بهش تلاش کنی حالا چه زیست شناسی جانوری خونده باشی یا چه دندان پزشکی
یه نصیحت بردرانه هم برات دارم به جای اینکه از جهان و کشورت و .... گله کنی یکم با خودت فکر کن که قبلا چه کاری کردی که الان به اینجای خط رسیدی برگرد به گذشتت و کارهای خودت رو تحلیل کن و برای آیندت تصمیم بگیر و خودت اونو بساز اینم بگم که 80 درصد میلیاردر های ایرانی حتی دانشگاه هم نرفتن پس به جای گله به فکر این باش که استعداد خودت رو پیدا کنی و اونو شکوفا کنی اون موقع هست که خودت حس میکنی که موفق شدی

raven

Member
شاید سال ها پیش که رشته زیست شناسی علوم جانوری را در کنکور انتخاب کردم حتی به این به این موضوع فکر نمی کردم که به این حال و روز بیفتم . وقتی بازار کار خراب ، کارشکنی های مسئولان آموزش و پرورش ، تورم ، بیکاری و... را دیدم، تازه به اشتباهم پی بردم.
بله فرصت های شغلی یکی پس از دیگری از بین رفت و شور هیجان رشته بی نظیر زیست شناسی جانوری یه خاک سپرده شد . من عاشق جانورشناسی بودم ولی اکنون که واقعیت های جامعه را میبینم ....
اگر زمان انتخاب رشته رشته ای مثل کشاورزی را انتخاب کرده بودم الان اینچنین نبود . زیست شناسی با آن همه درس های سختش در ایران هیچ ارزشی ندارد . اگر قرار است که شما هم این رشته را برای تحصیل انتخاب کنید ، دانشگاه نروید بهتر است . یا اینکه اگر دانشجو هستید همین امروز به فکر تغییر رشته باشید . این رشته کمرتان را میشکند .
سر انجام کار اغلب افرادی که علوم جانوری را انتخاب کرده اند یا بی کاری است یا ادامه تحصیل در رشته های غیر مربوط یا شغل هایی مثل خون گیری در آزمایشگاه یا آمپول زنی در درمانگاه یا شغل هایی مثل کارگر کشتارگاه مرغ یا کارگر پرورش ماهی است .
می دانم که این مطالبی که نوشتم خشم عده ای از زیست شناسان را در بر خواهد داشت . اما عزیزان برید از فارغ التحصیلان این رشته بپرسید که چقدر حرف های من درست است .
کاش حرف هایم دروغ بود.....
yani baraye arshad takvin janevari ham vaziat hamine? pas alaghe chi mishe?

مجید دیجی

مدیر بخش
بازار کاری تکوین فکر نکنم جالب باشه .... غیر از اینکه کاری نو خلق یا وارد کنی و یا اینکه توی دوران دانشجویی خودت رو به جایی وصل کنی مثلا استادی چیزی بشی

amirreza

New member
مجید داداش کاملا باهات موافقممممممممممممممممممممممم

واقعیت همینه بنظر منم راه اشتباهو هر کجا ول کردی سود کردی.....:riz277:

آلدوز

New member
الان که برای تغذیه آماده میشین (اینطور که از پروفایلتون مشخصه) باید بدونید که اغلب داوطلبان این رشته، لیسانس رو تغذیه ، سلولی مولکولی یا رشته های علوم پایه پزشکی بودن و فقط از زاویه بیوشیمی و پزشکی به تغذیه نگاه میکنن. باید مهارت های خودتون رو در بیوشیمی و تغذیه زیاد کنید ولی مطمئن باشین در آینده آموخته های زیست شناسی جانوری به شما کمک خواهد کرد که تصویر روشن تری از علم تغذیه توی ذهن داشته باشید و برخلاف بقیه اون رو فقط از یک جنبه نخواهید دید. من میتونم هرجا لازم بود در درس بیوشیمی به شما کمک کنم.
موفق باشی

مجید دیجی

مدیر بخش
الان که برای تغذیه آماده میشین (اینطور که از پروفایلتون مشخصه) باید بدونید که اغلب داوطلبان این رشته، لیسانس رو تغذیه ، سلولی مولکولی یا رشته های علوم پایه پزشکی بودن و فقط از زاویه بیوشیمی و پزشکی به تغذیه نگاه میکنن. باید مهارت های خودتون رو در بیوشیمی و تغذیه زیاد کنید ولی مطمئن باشین در آینده آموخته های زیست شناسی جانوری به شما کمک خواهد کرد که تصویر روشن تری از علم تغذیه توی ذهن داشته باشید و برخلاف بقیه اون رو فقط از یک جنبه نخواهید دید. من میتونم هرجا لازم بود در درس بیوشیمی به شما کمک کنم.
موفق باشی

دوست عزیز خیلی ممنون از لطف و بزرگواریتون
امتحان ارشد توی 50 روز آینده برگذار میشه منم تمام تلاشم رو می کنم که همراه بقیه موفق بشم
امیدوارم شما هم تو رشته مورد علاقتون موفق بشید

raven

Member
ولی فکر میکنم خسلی ناامیدانه دارید به این رشته نگاه میکنید از نظر وضعیت شغای الان برای همه رشته ها مشکل هست ...شما همون جانوری رو هم تا دکترا ادامه بدید میتونید موفق بشید من خیلی هارو دیدم که با همین گرایش هستند و راضین :smiliess (12):

مجید دیجی

مدیر بخش
ولی فکر میکنم خسلی ناامیدانه دارید به این رشته نگاه میکنید از نظر وضعیت شغای الان برای همه رشته ها مشکل هست ...شما همون جانوری رو هم تا دکترا ادامه بدید میتونید موفق بشید من خیلی هارو دیدم که با همین گرایش هستند و راضین :smiliess (12):

آخه من خیلی از هم کلاسهام واقعا یا بیکارند یا در شغل هایی که بالا گفتم مشغولن...زیست شناسی واقعا حقش نیست که با اون اینجور رفتار بشه بچه های زیست شناسی با توجه به سطح اطلاعاتی که دارن هر کدومشون یه جورایی برا خودشون حرفی برای گفتن دارن اون ها می تونند از مهندسی کشاورزی تا پزشکی رو ساپورت کنن . مثلا از خود شما به عنوان یک زیست شناس اگر در مورد ویروس ایدز و ساختارش بپرسن چند صفحه می نویسی ؟ یا اینکه درمورد فعالیت های تنفسی یک ورزشکار بپرسند چقدر می توانی حرف بزنی؟
حالا کسی که توی دنیا روی حرفش حساب می کنند باید بره توی کشتارگاه مرغ کارکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا باید یه زیست شناس حتما دکترا بگیره تا بتونه بره سرکار ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
واقعا این عدالت هست؟؟؟؟؟؟؟
من یک آدم مثبت نگرم اما به نظرم برای من زیست شناسی یک برگ سوخته است
ببخشید که سرتون رو درد آوردم.

yas.m

New member
آقا مجید حالتو میفهمم.. من خودم شیمی خوندم بااینکه ربطی به زیست شناسی نداره اما به اندازه اون سخته و مث رشته تو اون توجهی ک باید بهش نشده.. راستش همه ی رشته های علوم پایه امروزه روز ارزش واقعی شونو از دس دادن.. بنظر من این یه ظلم بزرگ در حقه بچه های علوم پایه اس..این اصلا انصاف نیس من دانشجو های زیادی میشناسم ک ازاینکه علوم پایه خوندن پشیمونن..صد افسوس مسعولین عین خیالشونم نیس..
همه چی آرومه....:smiliess (6):

raven

Member
آخه من خیلی از هم کلاسهام واقعا یا بیکارند یا در شغل هایی که بالا گفتم مشغولن...زیست شناسی واقعا حقش نیست که با اون اینجور رفتار بشه بچه های زیست شناسی با توجه به سطح اطلاعاتی که دارن هر کدومشون یه جورایی برا خودشون حرفی برای گفتن دارن اون ها می تونند از مهندسی کشاورزی تا پزشکی رو ساپورت کنن . مثلا از خود شما به عنوان یک زیست شناس اگر در مورد ویروس ایدز و ساختارش بپرسن چند صفحه می نویسی ؟ یا اینکه درمورد فعالیت های تنفسی یک ورزشکار بپرسند چقدر می توانی حرف بزنی؟
حالا کسی که توی دنیا روی حرفش حساب می کنند باید بره توی کشتارگاه مرغ کارکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا باید یه زیست شناس حتما دکترا بگیره تا بتونه بره سرکار ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
واقعا این عدالت هست؟؟؟؟؟؟؟
من یک آدم مثبت نگرم اما به نظرم برای من زیست شناسی یک برگ سوخته است
ببخشید که سرتون رو درد آوردم.

نه من قبول دارم تا حدودی حرف شما رو ...خودم هم همین رشته رو خوندم و حتی بچه های سلولس مولکولی هم فکر میکنن ماها بار علمی نداریم اما من مشکلم اینه که انقدر به گرایش جانوری علاقه دارم که نمیتونم رشته ی دیگه ای رو بخونم :(

maxin

Well-known member
این رشته ها دارن تو ایران حیف میشن .درحالی که علوم پایه هستن!
استادم که تا ترم پیش باهاش درس داشتم دانشجوی دکترا یکی از دانشگاهای معروف تهرانه.میگفت برای دکتری که قبول شدم رفتم برای مراحل بعدی و مصاحبه که بهمون گفتن اصلا این گرایش(x) پذیرش نمی کنیم و ممکنه اصلا پذیرش شما لغو بشه گرایش x برای دانشگا هزینه بر هستش و یسری مسائل دیگه....در واقع ما میخاستیم گرایش y رو از امسال جایگزین کنیم!که دانشجو خودش بره تو طبیعت و بیرون دانشگاه تحقیقاتشو انجام بده! |: |: |:
استادم و بقیه::5:.:5:......... دیگه کلی اعتراض، و این حرفا تا بلاخره منت گذاشتن سرشون پذیرش کردن!
و ما:eek:t0837h0nn8zfqu8ult»»»:smilies-azardl (181
این درحالیه که استادم از استعدادهای درخشان هم در لیسانس و ارشد بوده و ستاره هم داره برای چندتا مقاله ... تو تدریسم واقعا خوبه.

مجید دیجی

مدیر بخش
آقا مجید حالتو میفهمم.. من خودم شیمی خوندم بااینکه ربطی به زیست شناسی نداره اما به اندازه اون سخته و مث رشته تو اون توجهی ک باید بهش نشده.. راستش همه ی رشته های علوم پایه امروزه روز ارزش واقعی شونو از دس دادن.. بنظر من این یه ظلم بزرگ در حقه بچه های علوم پایه اس..این اصلا انصاف نیس من دانشجو های زیادی میشناسم ک ازاینکه علوم پایه خوندن پشیمونن..صد افسوس مسعولین عین خیالشونم نیس..
همه چی آرومه....:smiliess (6):

علوم پایه یعنی علوم مادر علومی که همه ی علم را حمایت می کند رشته شیمی یک رشته کاربردی است واقعا باید برای اینجور رشته ها کاری کرد. بچه های علوم پایه خیلی مظلوم هستند

مجید دیجی

مدیر بخش
دوستان حالا که خوب فکر می کنم به قول قذیمی ها حالا که سرم به سنگ خورده می خوام دست روزانوهام بذارم و یه یاعلی محکم بگم، دیگه بسته نالیدن و گلایه کردن من می خوام این بار پام رو محکم روی زمین بذارم تا آسمون قد بکشم . اگه شما هم موافق هستید یه یا علی بگید و حرکت کنید:smilies-azardl (113

شفق بانو

New member
سلام دوستان بیولوژیست

من به عنوان یک زیست شناس با حرفای شما کاملا موافقم، متاسفانه به رشته ی زیست شناسی اون طور باید وشاید بها داده نشده .

من شخصا چون بنابه دلایلی نتونستم پزشکی بخونم / برای اینکه بتونم ارشدم رو یکی از رشته های پزشکی ادامه بدم زیست رو انتخاب کردم.

پس در واقع زیست شناسی پلی برای رسیدن به رشته های علوم پزشکی/. جای شکرش باقیه که این اجازه رو به ما دادن تا بتونیم بقیه ی

رشته های پیراپزشکی رو ادامه بدیم .پس ناامید نشید.

به امید موفقیت همه :riz304:

آخرین ویرایش:

love virology

New member
منم اول فکر میکردم این رشته جالب نیست ولی الان عاشقش شدم مخصوصا ویروس شناسی / بعدش رشته زیست شناسی سطحش از کشاورزی بالاتره این نظر منه بعدش پارتی داشته باشی با دیپلم هم میری سرکار پس الکی آه و ناله نکنید تلاش کنید به جلو حرکت کنید نه ثابت باشی و درجا بزنی اگر رشته گونی بافی هم میخونی برو برا دکترا و هی ادامه بده / به امید پیروزی همه دوستان شاد باشید

omid9030

New member
دوستان حالا که خوب فکر می کنم به قول قذیمی ها حالا که سرم به سنگ خورده می خوام دست روزانوهام بذارم و یه یاعلی محکم بگم، دیگه بسته نالیدن و گلایه کردن من می خوام این بار پام رو محکم روی زمین بذارم تا آسمون قد بکشم . اگه شما هم موافق هستید یه یا علی بگید و حرکت کنید:smilies-azardl (113
با علی گفتنت موافق ام
من درد شما رو شاید بیشتر از هرکسی درک کنم
اما به نظر من قید علوم پایه رو بزن..اصلا رشته زیست شناسی بدرد نمی خوره ...من این طور فکر میکنم که گرایش های مختلف زیست شناسی ؛ تقلبی ی رشته های علوم پزشکی پایه هست . وهر جا که بری ماها رو انتخاب نمیکنن حتی اگه دکترا هم داشته باشی
خودت رو بذار جای اون مسئول ازمایشگاه یا مدیر جایی که برای رشته های ما کار دارن مطمئنا بچه های علوم پزشکی رو انتخاب میکنن
مثلا بچه های ژنتیک انسانی رو انتخاب میکنن(حالا به بچه های ژنتیک مولکولی و انسانی ظلمی کردن که در ادامه عرض میکنم) و همین طور بچه های میکروب پزشکی .. بیوتکنولوژی پزشکی و...

omid9030

New member
مشاوره ژنتیک یکی از کار هایی هست که مربوط به بچه های زیست شناسی س-ژنتیک و ژنتیک انسانی هست ولی هیچ کدوم از بچه های این رشته حق ندارن برای این کار اظهار نظر کنن
وحالا اینجا زورم میگیره که بچه های پرستاری و مامایی و پزشک عمومی که هیچ گونه تخصصی در این زمینه ندارن برای 2هفته یه دوره اموزشی زیر نظر بهزیستی میرن بعد حق مشاوره ژنتیک دارن اما بچه های ژنتیک نمیتونن:smiliess (2):
این تنها یکی از ظلم هایی هست که به بچه های علوم پایه میکنن
حالا اصلا رشته جانوری رو به نظر نمیارن:sadsmiley:
برادرانه بهت میگم راهت رو عوض کن:riz277:

بالا